“Немає ніяких культурних фронтів, є єдиний фронт на Сході” – зірка “Довбуша” Олексій Гнатковський

Провідний актор Франківського театру, зірка найдорожчого фільму в історії вітчизняного кінематографу “Довбуш” Олексій Гнатковський переконаний, що окуповані українські території – це не про Крим, Донбас, Запорізьку та Херсонську області, це про “російську експансію в голові”. Заслужений артист України усвідомлює, що вже багато років країна-терористка намагається “окупувати” свідомість українців, а саме тому для перемоги над ворогом необхідно викорінити з себе все російське, тобто “деокупувати” власну ментальність. 

При цьому актор вірить і на реальних прикладах бачить, що Україна вже перемагає, адже багато людей позбулися комплексу меншовартості, почали переходити на рідну мову, відмовлятися від російського культурного продукту та визнавати, що все російське нам вороже. Своїми думками з цього приводу актор поділився в інтервʼю “Суспільному Хмельницький”.

“Окуповані території в нас не лише на сході України. Не Донбас, Запоріжжя, Херсон і Крим, ні. Одвічно окуповані території в нас в голові. Це російська експансія в нашій голові. Люди, які говорять російською мовою, це люди з окупованими територіями. У нас вже відбулися такі тектонічні зсуви в нашій свідомості, які неповоротні вже. Тобто ми вже почали мислити як люди вільної держави, як люди вільні самі собою, що ми повинні боротися”, – переконаний актор.

Гнатковський також висловив непопулярну думку про те, що не існує культурного, економічного чи будь-якого іншого фронту. Всі, хто не воює з окупантом на полі бою, але наближає перемогу іншим способом, – це тил.

“Я переконаний в тому, що немає культурного фронту. Немає економічного фронту. Немає інших тих псевдофронтів, бо є єдиний фронт на Сході. Це є єдиний фронт. Ми не культурний фронт, ми тил. Покажіть мені хоч одного пораненого на культурному фронті. Хоч одного загиблого на культурному фронті. Це все брехня — для самозаспокоєння. Ну, якби, ми теж щось робимо. Так, будьмо чесними з собою. Ми не фронт, ми тил. Але, якщо ми в тилу, ми маємо працювати так, щоби дорівнювати тим хлопцям і дівчатам, які зараз на фронті. В тилу, але, наша задача — боронити державу свою і захищати свої окуповані території, викидати звідти агресора”, – прокоментував артист.

Власне, фільм “Довбуш”, у якому Гнатковський зіграв Івана Довбуша, брата головного героя, – це один із способів “ментальної деокупації”. Адже через культурний продукт українці мають можливість пізнавати себе та свою історію.